Skip to content

10 Rockwood Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block1913
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
30%
Improvement Value:$197,000
70%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,969+6.7%
2024$9,344+1.2%
2023$9,231-3.3%
2022$9,542+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,032DeedBook 6487, Page 14Recorded5/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4098, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1973