Skip to content

101 Scattergood Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block1913
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
20%
Improvement Value:$192,600
80%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,444+6.7%
2024$7,914+1.2%
2023$7,818-3.3%
2022$8,082+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958