Skip to content

119 Pope AveTrenton, NJ 08619

Built 1860

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jan 11, 2019

Property Information

Block1913
Lot91
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
30%
Improvement Value:$142,500
70%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136+6.7%
2024$6,689+1.2%
2023$6,608-3.3%
2022$6,830+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 6355, Page 915Recorded1/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 3404, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1860