Skip to content

111 Pope Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 15, 1989

Property Information

Block1913
Lot92
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class17
Description1SS G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
24%
Improvement Value:$159,400
76%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+6.7%
2024$6,956+1.2%
2023$6,872-3.3%
2022$7,104+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2498, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1950