Skip to content

9 Chester Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Jul 1, 2002

Property Information

Block1917
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
29%
Improvement Value:$213,600
71%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,547+6.7%
2024$9,886+1.2%
2023$9,766-3.3%
2022$10,095+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$257,500
DeedBook 4327, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3030, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1973