Skip to content

20-22 Camp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1970

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block2046
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page156

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
26%
Improvement Value:$145,400
74%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,932+6.7%
2024$6,497+6.2%
2023$6,118-3.3%
2022$6,324+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft2,080DeedBook 6443, Page 295Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 6213, Page 23Recorded2/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 3615, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1970