Skip to content

40 Ribsam StTrenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block1919
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
28%
Improvement Value:$151,600
72%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,400+6.7%
2024$6,936+1.2%
2023$6,852-3.3%
2022$7,083+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6022, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1950