Skip to content

74 Ribsam StTrenton, NJ 08619

Built 1941

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block1919
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
26%
Improvement Value:$140,600
74%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+6.7%
2024$6,276+1.2%
2023$6,200-3.3%
2022$6,409+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,452DeedBook 6598, Page 1628Recorded7/28/2025

Property Sale

SaleMulti
$227,500
DeedBook 5495, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1941