Skip to content

114 Cypress La

Trenton, NJ 08619

Built 1927

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block1919
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,825
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
23%
Improvement Value:$154,400
77%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+6.7%
2024$6,636+1.2%
2023$6,555-3.3%
2022$6,776+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5793, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 5372, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1927