Skip to content

48 Ribsam StTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 11, 2009

Property Information

Block1919
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
38%
Improvement Value:$93,600
62%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,356+6.7%
2024$5,021+1.2%
2023$4,960-3.3%
2022$5,127+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 6021, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1930