Skip to content

4 Madeline Ct

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block1921
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
30%
Improvement Value:$204,900
70%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,065+6.9%
2024$9,418+1.3%
2023$9,301-3.3%
2022$9,623+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 3110, Page 133

Property Sale

SaleMulti
$88,900
DeedBook 2281, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1985