Skip to content

5 Madeline Ct

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$89,300
Last Sale Date
Mar 1, 1985

Property Information

Block1921
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,792
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
48%
Improvement Value:$97,700
52%
Total Assessment$188,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632-30.1%
2024$9,493+1.2%
2023$9,378-3.3%
2022$9,694+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$89,300
DeedBook 2283, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1985