Skip to content

7 Angelique Ct

Trenton, NJ 08619

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block1921
Lot70
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
35%
Improvement Value:$158,800
65%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+6.7%
2024$8,092+1.2%
2023$7,994-3.3%
2022$8,264+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$76,800
DeedBook 2256, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1984