Skip to content

1 Oaken LaTrenton, NJ 08619

Built 1969

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
May 21, 2014

Property Information

Block1929
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
33%
Improvement Value:$175,600
67%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,236+6.7%
2024$8,657+1.2%
2023$8,552+6.5%
2022$8,028+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 6194, Page 358Recorded5/30/2014

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5491, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1969