Skip to content

1 Gallavan WayTrenton, NJ 08619

Built 1969

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block1928
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,590
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
28%
Improvement Value:$229,000
72%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,143+6.7%
2024$10,444+1.2%
2023$10,318+19.6%
2022$8,628+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,590DeedBook 6383, Page 885Recorded10/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 6045, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1969