Skip to content

7 Gallavan WayTrenton, NJ 08619

Built 1969

Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block1928
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
27%
Improvement Value:$220,200
73%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,664+6.7%
2024$9,995+1.2%
2023$9,874+6.5%
2022$9,269+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969