Skip to content

11 Gallavan WayTrenton, NJ 08619

Built 1971

Last Sale Price
$265,951
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block1928
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
31%
Improvement Value:$190,500
69%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$9,740+105.3%
2001$4,744+1.8%
2000$4,658+11.4%
1999$4,181+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,951
Sq Ft1,848DeedBook 6537, Page 1349Recorded10/12/2023

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3319, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1971