Skip to content

860 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 1, 2009

Property Information

Block1933
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
35%
Improvement Value:$146,400
65%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,957+6.7%
2024$7,458+1.2%
2023$7,368+6.5%
2022$6,916+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6001, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1964