Skip to content

862 Estates Blvd

Trenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block1933
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
26%
Improvement Value:$221,000
74%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,590+6.7%
2024$9,926+16.9%
2023$8,494+6.5%
2022$7,973+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,176DeedBook 6479, Page 1028Recorded3/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 3106, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1964