Skip to content

2240 Wh-Ham Sq RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block1934
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
32%
Improvement Value:$168,500
68%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+6.7%
2024$8,145+1.2%
2023$8,047+6.5%
2022$7,553+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$136,900
DeedBook 2613, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1960