Skip to content

16 Sanbert Cir

Trenton, NJ 08690

Built 1967

Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block1816
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,423
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
38%
Improvement Value:$156,300
62%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+6.7%
2024$8,343+1.2%
2023$8,242+6.5%
2022$7,737+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967