Skip to content

60 Burtis AveTrenton, NJ 08690

Built 1940

Last Sale Price
$107,750
Last Sale Date
Jan 22, 1998

Property Information

Block1950
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
45%
Improvement Value:$95,200
55%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107+6.7%
2024$5,724+1.2%
2023$5,655+6.5%
2022$5,308+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,750
DeedBook 3309, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1940