Skip to content

1460 State Hwy 33Trenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 8, 2000

Property Information

Block1950
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
29%
Improvement Value:$176,600
71%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,799+6.7%
2024$8,248+1.2%
2023$8,148+6.5%
2022$7,648+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3961, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2792, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1950