Skip to content

2141 State Hwy 33

Trenton, NJ 08690

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block1960
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class10
Description1SF-2704 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,704
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,600
38%
Improvement Value:$236,200
62%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,455+6.7%
2024$12,611+1.2%
2023$12,458+6.5%
2022$11,695+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 2423, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1984