Skip to content

2129 State Hwy 33

Trenton, NJ 08690

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block1960
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class10
Description1SF-2408 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,300
36%
Improvement Value:$217,700
64%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,982+6.7%
2024$11,230+1.2%
2023$11,094+6.5%
2022$10,414+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,408DeedBook 6466, Page 1016Recorded12/6/2021

Property Sale

SaleMulti
$264,000
DeedBook 3445, Page 69

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 2256, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1984