Skip to content

101 Limewood Dr

Trenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block1961
Lot103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,600
27%
Improvement Value:$257,100
73%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,429+6.7%
2024$11,650+1.2%
2023$11,509+6.5%
2022$10,803+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$426,000
Sq Ft2,266DeedBook 6374, Page 789Recorded7/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$443,000
DeedBook 5615, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 3764, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1976