Skip to content

12 Michael Mccorristin RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block2013
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
29%
Improvement Value:$243,200
71%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,130+6.7%
2024$11,369+1.2%
2023$11,231+6.5%
2022$10,543+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,266DeedBook 6326, Page 1324Recorded5/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 2608, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1985