Skip to content

4 Handeland DrTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block2010
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
28%
Improvement Value:$254,700
72%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,507+6.7%
2024$11,722+1.2%
2023$11,580+6.5%
2022$10,871+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,266DeedBook 6503, Page 1417Recorded10/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$490,000
DeedBook 5425, Page 32

Property Sale

SaleMulti
$217,000
DeedBook 2599, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1975