Skip to content

23 Ray Dwier DrTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$428,500
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block2013
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
25%
Improvement Value:$300,100
75%
Total Assessment$400,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,114+6.7%
2024$13,229+1.2%
2023$13,068+6.5%
2022$12,267+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$428,500

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 6254, Page 671Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 6178, Page 596Recorded9/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$106,900
DeedBook 2216, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1983