Skip to content

5 John Lenhardt RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Nov 5, 2010

Property Information

Block2015
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,900
26%
Improvement Value:$290,300
74%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,856+12.1%
2024$12,357+1.2%
2023$12,207+6.5%
2022$11,459+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$422,000
DeedBook 6081, Page 454

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2295, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1985