Skip to content

19 Albemarle RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Oct 5, 2015

Property Information

Block1964
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage978
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
40%
Improvement Value:$129,000
60%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,555+6.7%
2024$7,082+1.2%
2023$6,996+6.5%
2022$6,567+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft978DeedBook 6231, Page 750Recorded10/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1952