Skip to content

45 Endicott RdTrenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block1967
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
32%
Improvement Value:$177,700
68%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,233+6.7%
2024$8,654+1.2%
2023$8,549+6.5%
2022$8,025+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,534DeedBook 6483, Page 1910Recorded5/2/2022

Property Sale

SaleMulti
$161,000
DeedBook 3529, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1961