Skip to content

73 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block1982
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
36%
Improvement Value:$147,700
64%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+6.7%
2024$7,637+1.2%
2023$7,544+10.4%
2022$6,832+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,353DeedBook 6426, Page 1502Recorded1/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 2778, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1960