Skip to content

23 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block1979
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,300
37%
Improvement Value:$144,800
63%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+6.7%
2024$7,567+1.2%
2023$7,476+6.5%
2022$7,017+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,166DeedBook 6425, Page 1740Recorded12/28/2020

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 2077, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1963