Skip to content

29 Farm Brook DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$251,500
Last Sale Date
Jul 13, 2009

Property Information

Block1980
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
37%
Improvement Value:$141,100
63%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+6.7%
2024$7,402+1.2%
2023$7,312+6.5%
2022$6,864+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$251,500
DeedBook 6009, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$239,000
DeedBook 5936, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1960