Skip to content

85 Walt Whitman WayTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 11, 2006

Property Information

Block1983
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
36%
Improvement Value:$148,800
64%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,232+6.7%
2024$7,716+1.2%
2023$7,622+6.5%
2022$7,155+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5444, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 2153, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1964