Skip to content

18 Vista RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$135,500
Last Sale Date
May 9, 1991

Property Information

Block1983
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,100
36%
Improvement Value:$147,400
64%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,123+6.7%
2024$7,613+1.2%
2023$7,521+6.5%
2022$7,060+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,500
DeedBook 2586, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1964