Skip to content

14 Vista RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block1983
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
31%
Improvement Value:$172,500
69%
Total Assessment$251,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,859+6.7%
2024$8,304+1.2%
2023$8,203+6.5%
2022$7,700+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$298,000
DeedBook 6170, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1964