Skip to content

24 Vista RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block1983
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,100
35%
Improvement Value:$149,600
65%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,059+6.7%
2024$7,554+1.2%
2023$7,462+6.5%
2022$7,005+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6173, Page 501Recorded7/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1964