Skip to content

285 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block1983
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page151

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
35%
Improvement Value:$144,700
65%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+6.7%
2024$7,409+1.2%
2023$7,319+6.5%
2022$6,870+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 6233, Page 829Recorded11/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1964