Skip to content

276 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$159,800
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block1984
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$143,200
64%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,866+6.7%
2024$7,372+1.2%
2023$7,283+6.5%
2022$6,837+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$159,800

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 6229, Page 1412Recorded9/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3838, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1962