Skip to content

266 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block1984
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
37%
Improvement Value:$137,400
63%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+6.7%
2024$7,204+1.2%
2023$7,117+6.5%
2022$6,680+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$359,000
Sq Ft1,092DeedBook 6447, Page 951Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6359, Page 1513Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6314, Page 1215Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,066DeedBook 6202, Page 457Recorded9/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1962