Skip to content

268 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block1984
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
32%
Improvement Value:$170,300
68%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,838+6.7%
2024$8,284+1.2%
2023$8,184+6.5%
2022$7,682+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 6416, Page 1805Recorded10/8/2020

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 4825, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1962