Skip to content

274 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1962

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block1984
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$186,500
70%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,391+6.7%
2024$8,803+1.2%
2023$8,696+6.5%
2022$8,163+0.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$302,500
DeedBook 5001, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4619, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook 3104, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1962