Skip to content

1140 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1990

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 3, 2012

Property Information

Block1992
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
23%
Improvement Value:$341,000
77%
Total Assessment$443,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,611+6.7%
2024$14,632+1.2%
2023$14,455+6.5%
2022$13,569+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 6153, Page 842

Property Sale

Sale
$300,155
DeedBook 2552, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1990