Skip to content

1138 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1990

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 19, 1999

Property Information

Block1992
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page188

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
23%
Improvement Value:$334,400
77%
Total Assessment$434,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,301+6.7%
2024$14,342+1.2%
2023$14,168+6.5%
2022$13,300+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3674, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1990