Skip to content

45 Great Oak RdTrenton, NJ 08690

Built 1993

Last Sale Price
$483,500
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block1993
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page153

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,907
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
24%
Improvement Value:$323,300
76%
Total Assessment$428,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,086+6.7%
2024$14,140+1.2%
2023$13,969+6.5%
2022$13,113+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$483,500
DeedBook 6004, Page 609

Property Sale

Sale
$469,000
DeedBook 5733, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 2619, Page 339