Skip to content

15 Sutton DrTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2012

Property Information

Block1998
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,900
38%
Improvement Value:$137,300
62%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795+6.7%
2024$7,306+1.2%
2023$7,218+6.5%
2022$6,775+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3179, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1964