Skip to content

3242 Klockner RdTrenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block2001
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page190

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,291
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
27%
Improvement Value:$241,100
73%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+6.7%
2024$10,959+1.2%
2023$10,827+6.5%
2022$10,163+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000
Sq Ft2,291DeedBook 6569, Page 419Recorded9/20/2024

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4725, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$202,000
DeedBook 3497, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1981