Skip to content

8 Kiernan WayTrenton, NJ 08690

Built 1983

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block1998
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page187

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,849
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
35%
Improvement Value:$180,600
65%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740+6.7%
2024$9,129+1.2%
2023$9,019+6.5%
2022$8,466+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 4944, Page 219

Property Sale

SaleMulti
$267,500
DeedBook 4506, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$161,500
DeedBook 2743, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1983